Co ničí bakterie v septiku
Vícekomorový septik funguje na mechanicko-biologické bázi a na rozdíl od domácí čistírny odpadních vod nepotřebuje pro svou činnost elektřinu. O rozklad odpadu z naší domácnosti se v septiku starají bakterie. Jedná se o šetrný a přírodní proces. Tyto mikroorganismy však mohou být citlivé na některé látky, které se mohou v našem septiku objevit. Pojďme si říct, co ničí bakterie v septiku.
1. Desinfekční přípravky
Desinfekční přípravky bychom měli v domácnosti – s ohledem na náš septik - používat velice opatrně. Inu je to logické, většina z nich se chlubí, že jsou antibakteriální. Desinfekce mají tedy schopnost eliminovat nejen viry a bakterie v naší domácnosti, ale spolehlivě rovněž bakterie v našem septiku.
Nemusíme se však desinfekce úplně vzdávat – můžeme ji např. aplikovat přímo na dané místo a setřít ubrouskem nebo hadříkem, který po použití vyhodíme do koše.
Většina tzv. bezchlórové desinfekce na trhu bohužel také není vhodná. Většinou totiž obsahuje kvartérní amoniové soli (nebo podobné desinfekční látky), které přetrvávají v septiku velice dlouho než je bakterie rozloží.
Desinfekce přírodního původu jsou pro nás septik a jeho „obyvatele“ nejšetrnější. Jedná se např. o organické kyseliny jako je ocet, kyselina citrónová apod. Naopak výrobky obsahující chlornan sodný, jako je třeba Savo (Domestos..), mohou být pro náš septik fatální, s těmi si neporadí ani ty nejlepší bakterie do septiku :-) Proto desinfekce raději používáme jen v malých množstvích a nepříliš často.
2. Léky
Mnohé léky, a zejména antibiotika, mohou také ničit bakterie v našem septiku. Antibiotika totiž inhibují růst a množení bakterií nebo je přímo usmrcují (působí tzv. baktericidně). Léky mohou narušit ekosystém nejen našeho septiku, ale potažmo i životního prostředí (podzemní vody, recepient naší nádrže apod.) neboť zůstavají rozpuštené ve vodě. Proto nepoužité léky nikdy nesplachujeme do odpadu, ale raději je bezplatně vrátíme v lékarně.
3. Čistící prostředky
S bežnými čistícími prostředky si bakterie v našem septiku poradí, ale musí být používány v rozumné míře. Co to znamená? Např. je vhodné rozložit ´velké praní´ na více dnů – bakteriím tak dáme šanci vyrovnat se s přílivem tenzidů a dalších aktivních látek. Totéž platí o myčce na nádobí. Tablety do myčky totiž obsahují soli které bakteriím škodí, a proto je dobré nepouštět několik mycích cyklů krátce po sobě, ale mytí nádobí pokud možno rozložit v čase.
4. Barvy, rozpouštědla, toxické a chemické látky
Všechny výše uvedené látky mohou bakterie v septiku přímo ničit nebo minimálně inhibovat jejich metabolické procesy a proto je do odpadu nikdy nevyléváme.
5. Zkondenzovaná voda
Voda z kondenzačních kotlů, sušiček prádla apod. má nízké (kyselé) pH a bakteriím v septiku škodí.
Co dělat, když už se nevhodné látky do septiku dostanou
- Malé množství - naředit obsah nádrže – vystačí opakovaně spláchnout záchod, případně se osprchovat nebo okoupat. Dosáhneme tím snížení koncentrace nevhodné látky v septiku. Zařízení můžeme dále podpořit dávkováním vhodného přípravku (tzv. bakterie do septiku).
- Velké množství – totalní kolaps čistícího procesu – obsah nádrže necháme vyvézt odbornou firmou a tzv. ji znovu “naočkujeme” aktivovaným kalem např. z obecní čistírny odpadních vod nebo aplikujeme tzv. startovací bakterie (bakterie do septiku)
Závěr – co ničí bakterie v septiku
Shrnuli jsme si, které látky ničí bakterie v septiku a co dělat, pokud se nám do odpadní nádrže přece jen dostanou.
Víme, že bakterie v našem septiku si dokáží s určitým množstvím těchto látek poradit, ale narážíme na hranice jejich možností. Přece jen se jedná o přírodní biologické procesy v boji s mnohdy synteticky připravenými látkami.
Proto dává smysl chovat se k našemu septiku a v něm obsaženým bakteriím ohleduplně, a ty se nám na oplátku odvděčí bezproblémovým provozem a efektivním čištěním našich odpadních vod.
Tip: Vyzkoušejte naše přírodní bakterie do septiku